Debata onkologiczna: Rak okrężnicy – co nowego?

W dniu 23 czerwca br. w gościnnych progach Hotelu Szarlota k/Kościerzyny odbyło się spotkanie wyjazdowe Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Gospodarzami spotkania byli prof. Stanisław Hać – Przewodniczący Oddziału Gdańskiego TChP oraz dr hab. Wojciech Makarewicz, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie a zarazem wiceprzewodniczący Oddziału Gdańskiego TChP.

Spotkanie miało charakter debaty onkologicznej i dotyczyło raka jelita grubego.

W debacie udział wzieli znamienici goście: prof. Marek Jackowski – kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i prezes-elekt Towarzystwa Chirurgów Polskich, który zaprezentował współczesne możliwości leczenia raka jelita grubego metodą laparoskopową, ze szczególnym uwzględnieniem techniki TaTME (Transanal Total Mesorectal Excision); prof. Adam Dziki – kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej – Centralny Szpital Weteranów w Łodzi, który przedstawił zasady prawidłowego usunięcia guza nowotworowego jelita grubego zgodnie z zasadami Total Mesocolon Excision. Kolejnym wykładowcem był dr Rafał Pęksa z Katedry Patomorfologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który powiedział zebranym o oczekiwaniach patomorfologa wobec chirurgów oraz pokazał najnowsze techniki oceny preparatów i zaprezentował wzorcowy protokół patologiczny raka jelita grubego.

Ostatni wykład przedstawił dr Michał Dubowik z Katedry i Kliniki Gastroenetrologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ukazując współczesne możliwości diagnostyczno-zabiegowe badania kolonoskopowego, ze szczególnym uwzględnieniem techniki podśluzówkowego usunięcia zmian.

Po wykładach odbyła się interdyscyplinarna dyskusja poświęcona zarówno aspektom praktycznym samej techniki operacyjnej, jak też roli endoskopii i patomorfologii w

nowoczesnym, wielospecjalisycznym leczeniu raka jelita grubego.

W spotkaniu uczestniczyło około 50 osób – chirurdzy z różnych szpitali województwa pomorskiego, a wśród przybyłych gości byli prof. Zbigniew Śledziński – kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej Gastroeneterologicznej I Transplantacyjnej GUMed, em. prof. Zbigniew Gruca, prof. Jacek Zieliński – konsultant regionalny ds. chirurgii onkologicznej oraz prof. Andrzej Jacek Łachiński – konsultant regionalny ds. chirurgii ogólnej. Wykładowcy oraz goście zostali uhonorowani drobnymi upominkami.

Spotkanie, które zakończyło pamiątkowe, zbiorowe zdjęcie, przebiegło w bardzo miłej, koleżeńskiej atmosferze do której przyczyniło się też piękne otoczenie Hotelu Szarlota.