Aktualności

Zebranie wyborcze

Przewodniczący Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich

serdecznie zaprasza na

Zebranie wyborcze Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich

W związku z zmianami statutu TCHP konieczne jest przeprowadzenie głosowania po 31 marca. Opłacenia składki członkowskiej może być dokonane do 31 marca 2019r i tym samym faktyczna liczba uprawnionych do głosowania jest zamykana właśnie tego dnia. Co za tym idzie konieczne będzie przeprowadzenie ponownego głosowania.
Zebranie wyborcze odbędzie się 18.04.2019 o godzinie 13:00 w sali seminaryjnej przy Auli im. Prof. Kieturakisa (2 pietro) w budynku CMI przy ul. Smoluchowskiego 17 w Gdańsku.

Tematem części naukowej będzie prezentacja pt: Problemy opieki stomijnej, prezentacja mgr Magdalena Leyk-Kolańczak.


Szpital na Łąkowej

 

 

Szanowni Państwo

 

W dniu 12 kwietnia 2019 roku w sali wykładowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku przy ul.Śniadeckich 33 odbyła się promocja książki pt: SZPITAL NA ŁĄKOWEJ WE WSPOMNIENIACH (1949–2003) autorstwa prof. Zdzisława Wajdy. Książka opowiada o ciekawych, a może nawet egzotycznych czasach i niezwykłej grupie ludzi pracujących w Szpitalu na Dolnym Mieście. Autor zachęcił byłych pracowników do sięgnięcia do zakamarków pamięci i namalowania obrazu Szpitala z punktu widzenia różnych ludzi. Powstała niezwykła i pouczająca opowieść dająca do myślenia szczególnie w obecnym czasie.

Na uroczystości był obecny JM Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin gruchała, Zarząd Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku z Panem Prezesem Dariuszem Kutellą oraz licznie przybyli pracownicy szpitala. Wspominano minione czasy i specyfikę tamtego miejsca.

 

 


Dni Przepuklin

W imieniu Prof. Macieja Śmietańskiego oraz

Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich

Uprzejmie informujemy, że na stronie 3City Hernia (https://3cityhernia.pl/pl/home-2/)

rozpoczęła się rejestracja uczestników

 

I Międzynarodowego Kongresu “Dni Przepuklin”,

 

który odbędzie się w Gdyni w dniach 14-18 maja 2019,

a w którym udział zapowiedzieli znakomici goście

– wykładowcy z Europy i z Polski (planowane jest tłumaczenie wykładów).

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Kongresu

i programem wydarzeń przedkongresowych – Warsztaty Hernia Compact oraz Kurs USG.

Jednocześnie informujemy, że 31 marca kończy się wczesna rejestracja.

 

Zapraszamy do udziału


SKALPEL 2019

PIERWSZY W POLSCE CYKL SZKOLEŃ

GDAŃSK 30 MARCA 2019 Hotel Mercure, Gdańsk Stare Miasto
ul.Jana Heweliusza 22

WSTĘP WOLNY – http://www.skalpel.edu.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 


70 Lecie Chirurgii Akademickiej w Gdańsku

27 luty 2019

Jubileusze mają wiele celów ale przede wszystkim jednoczą, podkreślają ciągłość i kultywują tradycję. Poza tym uświadamiają genezę instytucji. Tu i teraz jest oczywiście ważne, ale tak jak w historii powszechnej, historia instytucji wpływa na dzień dzisiejszy.

Uczelnia w końcówce roku 2018 zbliża się do 70 rocznicy istnienia chirurgii akademickiej w Gdańsku. Idea tego jubileuszu nie jest oczywista jeśli wejść w szczegóły…. Otóż Szpital w obecnej lokalizacji został wybudowany w latach 1907 – 1911. Od początku w skład jednostki wchodził oddział chirurgiczny. W 1935 roku utworzono Akademię Medycyny Praktycznej w której kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgicznej został prof. Heinrich Klose. I tak pozostało do wybuch II Wojny Światowej.

W początkach 1945 roku uruchomiono I Klinikę Chirurgii Akademii Lekarskiej w Gdańsku, do której przybył w połowie tego samego roku prof. Kornel Michejda. Następnie przez 3 lata reorganizowano miejsce poszczególnych jednostek klinicznych. W 1948 roku powołano trzy Kliniki Chirurgii Akademii Lekarskiej w Gdańsku.  W lipcu 1948 roku w wyniku wydzielenia przestrzeni I Kliniki Chirurgii powołano II Klinikę Chirurgii, w grudniu tego samego roku proklamowano III Klinikę Chirurgii. W ten oto sposób umownie przyjęliśmy 1948 rok za moment zakończenia organizacji chirurgii akademickiej w gdańskiej Uczelni Medycznej. Ostatnia z tych decyzji jest datowana na 30 grudnia 1948 roku. Oczywiście takie przedstawienie sprawy to ewidentne uproszczenie, niemniej jednak dające się umocować logicznie w historii. Chirurgia akademicka przeszła wiele rewolucji i stała się zaczątkiem wielu odrębnych dzisiaj jednostek i specjalności. Czasem trudno sobie uzmysłowić wspólną genezę specjalności takich jak chirurgia ogólna, torakochirurgia, neurochirurgia i anestezjologia…. Dopiero retrospekcja jaką Państwu proponujemy daje rzeczywisty obraz tego, w jaki sposób jesteśmy spokrewnieni zawodowo. Wydaje mi się to ciekawe i ważne.

Jego Magnificencja Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Prof. Dr hab n. med. Marcin Gruchała i przewodniczący Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich dr hab n. med. Stanisław Hać postanowili przypomnieć fakty z historii dziedzin zabiegowych Uczelni w formie obchodów 70 lecia Chirurgii Akademickiej w Gdańsku.
Serdecznie zapraszam Ordynatorów oddziałów zabiegowych,  chirurgów w trakcie szkolenia oraz społeczność Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego do wspólnego świętowania tej rocznicy w dniu 27 lutego 2019 roku na Sali wykładowej im. Prof. Zdzisława Kieturakisa. Gośćmi honorowymi 70 lecia chirurgii akademickiej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym będzie Profesor Krzysztof  Zieniewicz z zespołem z Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nasi Goście wygłoszą cykl wykładów na temat postępowania w kalectwach dróg żółciowych. Problem kliniczny kalectwa dróg żółciowych jest tak stary jak chirurgia tego obszaru. Postęp techniczny w chirurgii nie wyeliminował tego powikłania z naszej praktyki.
Zwracam się do wszystkich Ordynatorów oddziałów zabiegowych w których wykonywane są zabiegi w obrębie dróg żółciowych z serdecznym zaproszeniem na uroczystość i część naukową. Szczególnie serdecznie zapraszam chirurgów w trakcie szkolenia. Ta wyjątkowa okazja wysłuchania praktycznych uwag i dyskusji w gronie zespołu Pana Prof. Krzysztofa Zieniewicza z polskiego ośrodka referencyjnego w dziedzinie chirurgii i transplantacji wątroby, powinna być traktowana jako element szkolenia zawodowego.

Przewodniczący Oddziału Gdańskiego

Towarzystwa Chirurgów Polskich

dr hab n. med Stanisław Hać prof. nadzw.

 

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

27 luty 2019

 

13:00 Rozpoczęcie Uroczystości i wręczenie prof. Krzysztofowi Zieniewiczowi, kierownikowi Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Medalu „Zasłużonemu Akademii Medycznej w Gdańsku”. – JM Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

 

13:30 Zbiór pieczątek nagłówkowych jednostek – dr Marek Bukowski (GUMed) – Historia Klinik zabiegowych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

 

14:10 Sesja naukowa: Kalectwo dróg żółciowych odwieczny problem

  • Kalectwo dróg żółciowych – skala problemu, klasyfikacje, podstawowe przyczyny – Prof. Krzysztof Zieniewicz (WUM)

 

  • Śródoperacyjne rozpoznanie uszkodzenia dróg żółciowych – zasady postępowania chirurgicznego – czy i w  jakich warunkach należy wykonywać doraźną rekonstrukcj?    – Prof. Waldemar Patkowski (WUM)

 

  • Rozpoznanie uszkodzenia dróg żółciowych w okresie pooperacyjnym – diagnostyka, strategia leczeni. Definitywne operacje naprawcze – prof. Krzysztof Dudek (WUM)

 

  • Diagnostyka endoskopowa i zabiegi naprawcze endoskopowe u chorych z uszkodzeniem dróg żółciowych- prof. Jan Pertkiewicz, dr Sławomir Kozieł (WUM)                                                                                                                       

 

15:30     Wehikuł czasu – 70 lat w 2 minuty – dr hab. Stanisław Hać (GUMed) Aktualna sytuacja medycyny inwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i perspektywy jej rozwoju.

Spotkanie uczestników Konferencji w foyer Sali Wykładowej


Najciekawszy Przypadek ROKU 2018!

 

 

14.12.2018r odbyła się sesja pt „Najciekawszy Przypadek Roku 2018” 

 

 

Zgłoszono do konkursu 7 prezentacji,

Jury w składzie:

 

Prof. Zbigniew Gruca – przewodniczący

Prof. Andrzej Łachiński

Prof. Wojciech Makarewicz

dr Roman Budziński

Oceniło prezentacje i wyłoniło zwycięzców:

 

 

Pierwsze miejsce zajęła prezentacja pt: „Przypadek rodziny z zespołem Peutz-Jeghersa i nie tylko…” Autorzy: Michał Putko, Wiesław Nowobilski, Marek Dobosz.

Oddział Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologii i Żywienia, Szpital Copernicus Nowe Ogrody w Gdańsku.

 

 

Drugie miejsce zajęła prezentacja pt: „Braxxon czy Exaflex Pocket – nowoczesne rozwiązania ADM w chirurgii rekonstrukcyjnej gruczołu piersiowego”, Autorzy: Magda Nykiel, Daniel Maliszewski, Piotr Woźniacki, Arkadiusz Kopiejć, Wojciech Makarewicz

Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie

 

 

Trzecie miejsce zajęła prezentacja pt: ” Perforacja zstępnicy spowodowana przemieszczoną protezą żółciową ” , Autorzy; Paula Franczak, Mieczysław Witzling

Praca z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego im.F.Ceynowy w Wejherowie.

 

 


 

Pozostałe prezentacje, które wzięły udział w konkursie:

 

 

 „ Przypadek rzadkiego guza ogona trzustki u 49-letniego mężczyzny” Autorzy: Marcin Szafasz, Mariusz Szajewski, Wiesław Janusz Kruszewski

Oddział Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Nowotworów Piersi, Skóry i Tkanek Miękkich Gdyńskie Centrum Onkologii, Szpitale Pomorskie Sp. z o. o.

 

„Pierwszy przeszczep wątroby w Gdańsku” Autorzy: Małgorzata Dobrzycka, Zespoły uczestniczące w wydarzeniu.

Klinika Chirurgii Ogólnej Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

 „Wieloetapowe leczenie urazu skalpacyjnego przedramienia- medycyna alternatywna vs biotechnologia” Autorzy:  Izabela Mazanowska,  Karolina Kondej, Jerzy Jankau

Klinika Chirurgii Plastycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

 

 „Uwiężnieta  przepuklina  przeponowa-wynik jatrogennego uszkodzenia  lewej kopuły  przepony” Autorzy: Sławomir Kosmalski  Wojciech Żurek, Paweł Pytel

Oddział  chirurgii ogólnej Szpital Specjalistyczny w  Prabutach

 

 

Gratuluję zwycięzcom oraz pozostałym autorom. Przewodniczący Jury podkreślił wysoki poziom wszystkich prezentacji i bardzo ciekawe przypadki kliniczne zakwalifikowane do konkursu.

 

Stanisław Hać