27 luty 2019
Jubileusze mają wiele celów ale przede wszystkim jednoczą, podkreślają ciągłość i kultywują tradycję. Poza tym uświadamiają genezę instytucji. Tu i teraz jest oczywiście ważne, ale tak jak w historii powszechnej, historia instytucji wpływa na dzień dzisiejszy.
Uczelnia w końcówce roku 2018 zbliża się do 70 rocznicy istnienia chirurgii akademickiej w Gdańsku. Idea tego jubileuszu nie jest oczywista jeśli wejść w szczegóły…. Otóż Szpital w obecnej lokalizacji został wybudowany w latach 1907 – 1911. Od początku w skład jednostki wchodził oddział chirurgiczny. W 1935 roku utworzono Akademię Medycyny Praktycznej w której kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgicznej został prof. Heinrich Klose. I tak pozostało do wybuch II Wojny Światowej.
W początkach 1945 roku uruchomiono I Klinikę Chirurgii Akademii Lekarskiej w Gdańsku, do której przybył w połowie tego samego roku prof. Kornel Michejda. Następnie przez 3 lata reorganizowano miejsce poszczególnych jednostek klinicznych. W 1948 roku powołano trzy Kliniki Chirurgii Akademii Lekarskiej w Gdańsku. W lipcu 1948 roku w wyniku wydzielenia przestrzeni I Kliniki Chirurgii powołano II Klinikę Chirurgii, w grudniu tego samego roku proklamowano III Klinikę Chirurgii. W ten oto sposób umownie przyjęliśmy 1948 rok za moment zakończenia organizacji chirurgii akademickiej w gdańskiej Uczelni Medycznej. Ostatnia z tych decyzji jest datowana na 30 grudnia 1948 roku. Oczywiście takie przedstawienie sprawy to ewidentne uproszczenie, niemniej jednak dające się umocować logicznie w historii. Chirurgia akademicka przeszła wiele rewolucji i stała się zaczątkiem wielu odrębnych dzisiaj jednostek i specjalności. Czasem trudno sobie uzmysłowić wspólną genezę specjalności takich jak chirurgia ogólna, torakochirurgia, neurochirurgia i anestezjologia…. Dopiero retrospekcja jaką Państwu proponujemy daje rzeczywisty obraz tego, w jaki sposób jesteśmy spokrewnieni zawodowo. Wydaje mi się to ciekawe i ważne.
Jego Magnificencja Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Prof. Dr hab n. med. Marcin Gruchała i przewodniczący Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich dr hab n. med. Stanisław Hać postanowili przypomnieć fakty z historii dziedzin zabiegowych Uczelni w formie obchodów 70 lecia Chirurgii Akademickiej w Gdańsku.
Serdecznie zapraszam Ordynatorów oddziałów zabiegowych, chirurgów w trakcie szkolenia oraz społeczność Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego do wspólnego świętowania tej rocznicy w dniu 27 lutego 2019 roku na Sali wykładowej im. Prof. Zdzisława Kieturakisa. Gośćmi honorowymi 70 lecia chirurgii akademickiej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym będzie Profesor Krzysztof Zieniewicz z zespołem z Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nasi Goście wygłoszą cykl wykładów na temat postępowania w kalectwach dróg żółciowych. Problem kliniczny kalectwa dróg żółciowych jest tak stary jak chirurgia tego obszaru. Postęp techniczny w chirurgii nie wyeliminował tego powikłania z naszej praktyki.
Zwracam się do wszystkich Ordynatorów oddziałów zabiegowych w których wykonywane są zabiegi w obrębie dróg żółciowych z serdecznym zaproszeniem na uroczystość i część naukową. Szczególnie serdecznie zapraszam chirurgów w trakcie szkolenia. Ta wyjątkowa okazja wysłuchania praktycznych uwag i dyskusji w gronie zespołu Pana Prof. Krzysztofa Zieniewicza z polskiego ośrodka referencyjnego w dziedzinie chirurgii i transplantacji wątroby, powinna być traktowana jako element szkolenia zawodowego.
Przewodniczący Oddziału Gdańskiego
Towarzystwa Chirurgów Polskich
dr hab n. med Stanisław Hać prof. nadzw.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI
27 luty 2019
13:00 Rozpoczęcie Uroczystości i wręczenie prof. Krzysztofowi Zieniewiczowi, kierownikowi Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Medalu „Zasłużonemu Akademii Medycznej w Gdańsku”. – JM Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego –
13:30 Zbiór pieczątek nagłówkowych jednostek – dr Marek Bukowski (GUMed) – Historia Klinik zabiegowych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
14:10 Sesja naukowa: Kalectwo dróg żółciowych odwieczny problem
- Kalectwo dróg żółciowych – skala problemu, klasyfikacje, podstawowe przyczyny – Prof. Krzysztof Zieniewicz (WUM)
- Śródoperacyjne rozpoznanie uszkodzenia dróg żółciowych – zasady postępowania chirurgicznego – czy i w jakich warunkach należy wykonywać doraźną rekonstrukcj? – Prof. Waldemar Patkowski (WUM)
- Rozpoznanie uszkodzenia dróg żółciowych w okresie pooperacyjnym – diagnostyka, strategia leczeni. Definitywne operacje naprawcze – prof. Krzysztof Dudek (WUM)
- Diagnostyka endoskopowa i zabiegi naprawcze endoskopowe u chorych z uszkodzeniem dróg żółciowych- prof. Jan Pertkiewicz, dr Sławomir Kozieł (WUM)
15:30 Wehikuł czasu – 70 lat w 2 minuty – dr hab. Stanisław Hać (GUMed) Aktualna sytuacja medycyny inwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i perspektywy jej rozwoju.
Spotkanie uczestników Konferencji w foyer Sali Wykładowej